Verdensmål

De 17 verdensmål

De 17 verdensmål

Hvor end vi ønsker det, så er det umuligt for en virksomhed af vores størrelse at gøre en mærkbar indsats på alle 17 verdensmål på samme tid. I vores organisation har vi derfor valgt at arbejde intensivt med 3 af de 17 verdensmål, hvor vi både ønsker at arbejde med målene internt såvel som eksternt i virksomheden.
Verdensmål 8 – Anstændige jobs og økonomisk vækst: Vi arbejder for et godt arbejdsmiljø med fokus på medarbejdertrivsel, forebyggelse af arbejdsskader, og sundhed.

Med initiativer som massageordninger og medarbejderudvikling sikrer vi, at vores ansatte både fysisk og psykisk kan have et langt og produktivt arbejdsliv.

Verdensmål 12 – Ansvarligt forbrug og produktion: Vi stræber efter at fremme ansvarligt forbrug ved at vælge bæredygtige leverandører og reducere vores forbrug af plast og pap.
Gennem innovative løsninger som genanvendelig emballage og donation af fejltryk bidrager vi til at minimere spild og ressourceforbrug.

Verdensmål 17 - Partnerskaber for handling: Ved at udvikle en Code of Conduct, der styrker vores interne og eksterne ansvarlighed samt definere specifikke krav til vores underleverandører stræber vi efter at opretholde en værdikæde, der afspejler vores bæredygtige værdier og tankegang.
Vores mål er at sikre, at vores forpligtelser til bæredygtighed er integreret i alle lag af vores virksomhed, og at vi aktivt bidrager til at opfylde de internationale målsætninger for en bedre og mere retfærdig verden.

Nr. 8

Sortberg+Hansen vil gerne have glade medarbejdere og være en god arbejdsplads med et godt arbejdsklima. Dette gør vi bl.a. ved ikke at tolerere mobning på arbejdspladsen og sørge for en uformel tone mellem alle medarbejdere og ledelsen sådan at alle bliver hørt.

Vi gør også en indsats for at sørge for at der ikke opstår arbejdsskader med oplæring af personale og hjælpemidler. Dette har ført til at vi ikke har haft en arbejdsskade i mange år.

Sortberg+Hansen vil gerne sørge for at vores ansatte har det godt både fysisk og psykisk.

Vi tilbyder derfor vores ansatte månedlig massage i arbejdstiden, besøg af trænere som underviser i øvelser som kan gøres i arbejdstiden.

Alle disse tiltag skulle gerne føre til at vores ansatte kan have et langt og produktivt arbejdsliv.
Med disse initiativer arbejder mere i dybeden med følgende delmål:
Delmål 8.5
Delmål 8.8

Nr. 12

Vi hos Sortberg+Hansen er dedikeret til at fremme ansvarligt forbrug og produktion i overensstemmelse med verdensmål 12.

Vi vælger bevidst producenter, der har en mere bæredygtige tankegang i vedrørende deres produkter, for at styrke vores forsyningskæde og understøtte ansvarlige forbrugsmønstre. Desuden tilbyder vi kunderne hjælp til at finde løsninger, der breder principperne om ansvarlighed ud i hele branchen.

Vi er i gang med at skifte til mere bæredygtig emballage, som er nemmere at genbruge og fremstillet af ansvarlige materialer, for at minimere spild og affald. Dette skridt er en del af vores mål om at genanvende 100% af alle ikke
salgbare varer hvert år, hvilket understreger vores engagement i at fremme en cirkulær økonomi.

Disse initiativer arbejder mere i dybeden med følgende delmål:
Delmål 12.2:
Delmål 12.5:
Delmål 12.6:

Nr. 17

Sortberg+Hansen arbejder også aktivt med verdensmål 17, Partnerskaber for handling. Her arbejder vi henimod skabelsen af robuste politikker og praksisser, der sikrer, at alle dele af forsyningskæden opererer på en ansvarlig og bæredygtig måde.
Ved at udarbejde en Code of Conduct og undersøge kravene til dine underleverandører kan du styrke disse partnerskaber og øge transparensen og ansvarligheden i hele din værdikæde.

Med disse tiltag arbejder vi specifikt med nedenstående delmål under Verdensmål 17:
Delmål 17.16
Delmål 17.17


FNVerdens CoC 1

Code of Conduct

For at understøtte dette arbejde vil vi udarbejde en Code of Conduct inden udgangen af 2025.

Ved at udarbejde en Code of Conduct og undersøge kravene til vores underleverandører kan vi styrke disse partnerskaber og øge transparensen og ansvarligheden i hele værdikæden.