Hoptimist Skipar
Add to
+
Hoptimist Skipar
Hoptimist Skipar

Hoptimist Skipar

Varenr: 33759
200,00 DKK ekskl. moms
250,00 DKK inkl. moms

Hoptimist Skipar

Giv de rødkindede skihoptimister et lille puf og se dem hoppe af glæde over den glitrende hvide sne på fjeldet. Det søde par består af en Soft Bimble med rød tophue og en Soft Bumble i blåt.

De er som solstråler på en frisk vinterdag, der bringer varme til hjertet og smil på læberne af enhver, der er heldig nok til at krydse deres vej.

  • Skiene kan tages af.
  • Soft Skiing Bimble H 7,2 cm, D 6,1 cm
  • Soft Skiing Bumble H 7,2 cm, D 6,1 cm
Produktbeskrivelse

Med en stærk tro på smilets kraft skabte Gustav Ehrenreich i slutningen af 1960’erne sin glade Hoptimistbevægelse. Målet var at skabe en figur, som var en evig påmindelse om at forblive positiv og optimistisk. For selvom 1960’erne ofte bliver refereret til som ”De glade 60’ere”, var årtiet præget af uroligheder. Derfor var Ehrenreichs design en kærkommen glædespreder i en ellers turbulent tid. Bimble og Bumble repræsenterer de allerførste Hoptimister fra designerens hånd: En kjoleklædt pige med smilende øjne og en opmærksom dreng med split på hovedet. De glade Hoptimister er i dag en del af dansk designhistorie og skaber glæde rundt om i hele verden.

Produktinformation:

  • Produktnavn: Hoptimist Soft Skiing Bumble & Bimble
  • Varenummer: 33759
  • Stregkode: 5722000337591
  • Brand: Hoptimist
  • Højde: 7,2 cm
  • Diameter: 6,1 cm
  • Materiale: ABS/Stål
  • Farve: Berry/Sky
  • Primær farve: Hvid
  • Form: Rund
  • Bruttovægt: 0,18 kg
  • Nettovægt: 0,14 kg
  • Oprindelsesland: Kina (CN)
  • Skiene kan tages af

Design og arv:

  • Originalt design af Gustav Ehrenreich (1960’erne)
  • Symbol på glæde og optimisme
  • Perfekt gave og samlerobjekt
  • En del af dansk designhistorie